Co je lepší? Celoroční (ne)pohoda nebo pravidelné přezouvání

celoročních pneumatikách

Řidiči se dají podle svých (ne)přezouvacích návyků rozdělit na pohodlné fanoušky celoročních pneu a na ty, kteří poctivě dvakrát ročně přezouvají. Každá skupina má své neochvějné argumenty, proč je jejich varianta tou nejlepší. Pokud jste právě na rozcestí, jestli přezouvat nebo jezdit na celoročních, seznamte se s nimi. Pomohou vám s rozhodováním.

Celoroční pohoda

Nepřezouváte, nemusíte nikde nic skladovat, když napadne sníh už v říjnu nebo je vedro v únoru, jste v klidu, protože jezdíte na celoročních. A ve srovnání s přezouvači, kteří platí za dvě sady, ještě ušetříte pár stovek při nákupu. To zní jako splněný sen každého řidiče. Kdyby to však nemělo žádné ALE, tak by už všichni dávno jezdili na celoročních pneumatikách.

I celoroční pohoda má pár háčků

Jízda na celoročních má i stinné stránky. Dá se na nich sice jezdit celý rok, ale je to kompromisní řešení za všech podmínek. To, co výrobce přidá na jedné straně, musí ubrat jiné. Vyvažování vlastností je poměrně drahé z hlediska vývoje a výroby. Kvalitní celoroční obutí se slušným kilometrovým nájezdem, které je jakž takž bezpečné, vyjde jen o pár set korun lépe než dvě lehce nadprůměrné sady sezonních pneumatik.

Sezonní specialisté

Poctiví přezouvači jsou v zimě i v létě připraveni na nejhorší. Prudký déšť, sněžení ani namrzlá silnice je nerozhodí. Sezonní pneumatiky mají přizpůsobenou konstrukci i směs přesně na teploty a rozmary počasí, které zrovna panují. Kromě toho se u nich výrobci víc soustředí na úsporu. Prémiové pneumatiky, jako je například zimní Bridgestone Blizzak LM-001 EVO, mají nízký valivý odpor, díky němuž jsou náklady za palivo nižší a životnost pneu delší. Interval mezi nákupy se tak protáhne až o několik let.

Přezouvací strasti

Největší nevýhodou sezonních pneumatik je přezouvání. Dvakrát ročně je musíte vyměnit a ještě k tomu potřebujete tmavý a chladný prostor pro uskladnění nepoužívané sady. Pokud pneumatiky skladujete špatně, zkracuje se jim životnost. Naštěstí trh reaguje na poptávku. Mnoho pneuservisů přezouvá pneumatiky na počkání a za drobný příplatek uskladní nepoužívanou sadu.

Celoroční pneu jedině od ověřených výrobců

Pokud laškujete s myšlenkou, že byste přece jen vyzkoušeli celoroční pneumatiky i přes všechnu argumentaci proč raději ne. Pak na nich v rámci své bezpečnosti i konečné úspory nešetřete a pořiďte si celoroční pneu od ověřené značky, jako je Continental, Michelin, Uniroyal, Goodyear nebo český Barum, který se s modelem Barum Quartaris 5 pyšní nejlepším poměrem ceny a výkonu mezi celoročními pneu.

Jestli je pro vás největším argumentem pro pořízení pneu cena, dobře si jednotlivé varianty propočítejte. Cenovka je z dlouhodobého hlediska jen jedním z faktorů. Větší roli hraje úspora paliva a vysoký kilometrový nájezd.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.