Vše, co chcete vědět o výběru motorového oleje

oleje a aditiva do motoru

Stejně jako palivo, tak i motorový olej je naprosto nezbytným základem k tomu, abyste mohli vaše auto využívat. Víte, proč je vlastně pro jízdu natolik důležitý a proč se bez něho žádný vůz neobejde? Poradíme vám, jak vybrat ten správný olej a podle čeho při nákupu postupovat. Také vám ukážeme, k čemu jsou dobré přidávat do oleje aditiva.

Bez motorového oleje by motor nefungoval

Motor do auta je velice složité zařízení, které se stará o výrobu energie pro jízdu vozu. Vytvořená síla k jízdě v něm nevzniká v klidu. V motoru najdete mnoho částí, které se během jízdy pohybují. Aby vše dobře fungovalo, musí být chod součástek naprosto bezproblémový a hladký. Každé dření kovových částí by mohlo mít katastrofální následky a způsobit trvalé poškození motoru. Jako ochrana a mazivo se proto používá motorový olej. Díky němu se mohou jednotlivé části motoru bezproblémově vůči sobě pohybovat. Přítomnost oleje je nesmírně důležitá a proto má v současné době drtivá většina vozů automatické hlídání a v případě, že začne mazivo docházet, upozorní řidiče na nutnost doplnění.

Jak vybrat ten správný motorový olej?

Stejně jako nepřítomnost motorového oleje, tak i špatně zvolený typ může váš vůz natrvalo poškodit. Je důležité vybrat takový olej, který je vhodný přímo pro váš motor. Na trhu najdete opravdu velké množství výrobků s různými parametry. Nemusíte se ale ničeho bát. Správné rozhodnutí může podle jednoduchého návodu zvládnout i naprostý začátečník. V servisní knížce vozu najdete specifikováno, který motorový olej je dobré používat. První věcí, jež je třeba hlídat, je viskozita oleje. Ta se udává v poměru zimního čísla studeného motoru (první s písmenem W) a letního. Starší vozy jsou určené obvykle pro 10W-40 nebo 15W-40, novější pak 5W-40 či 5W-30. Dalším parametrem pro vhodnost oleje je výkonová specifikace. Ta je značena čísly od 1 do 5 a písmeny A, B, C a E. Vidět můžete například A2/B2 nebo C3. Toto značení dle ACEA je u nás nejčastější. Občasně se můžete setkat i s americkým standardem API, které obsahuje jen písmena.

Aditiva do oleje

Kvalitní a vhodný olej je po přilití již plně funkční. Můžete k němu však dle návodu přidat i další látky. Specializovaná aditiva do oleje posilují jeho vlastnosti. Lépe chrání motor díky snížení tření, čímž zmírňují opotřebení a prodlužují životnost motoru. Také mají vliv na snížení spotřeby, snížení teploty oleje, hlučnosti vozu při jízdě a emisí. Aditiva také slouží k zvýšení výkonu a akcelerace auta. Ačkoliv jejich používání na rozdíl od samotného oleje není nezbytností, jedná se o velice prospěšnou ochranu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.