Filtry do auta

vzduchovy filtr

Provoz motoru instalovaného ve vozidle závisí do značné míry na kvalitě různých typů technických kapalin, vč. olej, palivo a vzduch. Účinné odstranění nečistot z paliva, oleje a vzduchu nasávaného pohonnou jednotkou zajišťuje její spolehlivý a zcela správný provoz. Proto jsou mazací systém motoru, palivový systém a systém přívodu vzduchu k motoru vybaveny příslušnými filtry. Účelem filtrů je zachytit všechny nečistoty: prach, nečistoty, výrobky z opotřebení motoru atd.

Vůz je obvykle vybaven 4 typy filtrů:

  • Vzduchové filtry. Mají kulatý nebo obdélníkový kryt s plisovanými netkanými textiliemi. Stává se, že vzduchový filtr je někdy vyztužen kovovým pletivem. Velké množství netkaných záhybů významně zvyšuje pracovní plochu filtračního prvku – zvyšuje se tak účinnost filtrace. Jak vyměnit olejový filtr najdete v příručkách AUTODOC CLUB. Vzduchové filtry jsou instalovány před sacím potrubím a škrticí klapkou. Vyčištěný vzduch nasávaný motorem umožňuje získat dostatek kyslíku k produkci dostatečně bohaté směsi vzduchu a paliva; je proto nezbytné vyměnit vzduchové filtry včas.
  • Palivové filtry. Lze je rozdělit na dva typy: předfiltry a jemné filtry. Předfiltry jsou obvykle namontovány nad palivovou nádrží. Pomáhají zachytit kontaminující látky v oleji. Filtry jemného filtrování jsou umístěny v palivových potrubích pod kapotou automobilu nebo na spodní straně karoserie.
  • Olejové filtry. Nacházejí se přímo v motoru a jsou navrženy tak, aby zachytávaly produkty opotřebení motoru a další nečistoty z mazacího systému motoru. Všichni výrobci doporučují svým řidičům vyměnit olejový filtr společně s olejem samotným.
  • Prachové filtry (kabina). Na trhu již jsou automobily bez těchto typů filtrů. V dnešní době má prakticky každý automobil, který sjel z montážní linky, továrně instalované prachové filtry. Jejich úkolem je čistit vzduch nasávaný do kabiny automobilu od různých znečišťujících látek, jako je prach, písek, hmyz, pyl z rostlin atd. Filtrační materiál uvnitř prachových filtrů je velmi podobný materiálu ve vzduchových filtrech. Na trhu jsou také verze, které obsahují částice aktivního uhlí, které ještě důkladněji čistí vzduch a snižují intenzitu nepříjemných pachů nasávaných do kabiny.

Konkrétní data výměny jednotlivých automobilových filtrů naleznete v příručce k vozidlu. Instalujte do svého vozu pouze ty nejkvalitnější autodíly, díky nimž budete moci zajistit plně správný a efektivní provoz všech jeho komponentů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.