Co se skrývá pod názvem AdBlue a kde to seženete?

Pokud se pohybujete v auto-moto světě, pravděpodobně vám tento (na první poslech neidentifikovatelný) název něco říká. Pokud jste majitelem auta se vznětovým naftovým motorem, je tato pravděpodobnost ještě o něco vyšší. Víte však, o co jde, jestli AdBlue potřebujete, a pokud ano, kde ho dostanete?

V souladu se stále přísnější evropskou legislativou týkající se ochrany životního prostředí se i v automobilovém průmyslu zavádějí stále přísnější normy, které musí nové automobily splňovat. Tato norma má název Euro a je doplněna číslem. Nejnovější vyšla v roce 2014, má pořadové číslo 6 a stejně jako ostatní normy před ní upravuje povolené množství škodlivin ve výfukových plynech. Jak však stále více snižovat obsah škodlivin a objem exhalátů při neklesajících nárocích na výkon automobilu? Na pomoc přichází chemická reakce.

Co si mám představit pod pojmem AdBlue?

Z chemického hlediska jde o velmi jednoduchou sloučeninu. AdBlue tvoří 32,5 % močoviny a 67,5 % demineralizované vody. Jak taková jednoduchá kapalina dokáže způsobit až 95% pokles obsahu škodlivin ve výfukových plynech? Princip je snadný. Technologie se nazývá SCR (Selective Catalystic Reduction), tedy selektivní katalytická redukce. Že z toho nejste moudří? Ve zkratce jde o vstřikování tekutého katalyzátoru do výfukového systému. Zde nastane reakce, jejímž výsledkem je redukce oxidů dusíku (NO a NO2) a z výfuku tak vychází jen neškodná vodní pára a dusík (N).

A neobejdu se raději bez něj?

To závisí na tom, jaké auto máte. Některé automobilky SCR systém nasadili plošně, jiné jen u konkrétních modelů, další využívají jiné formy redukce oxidů dusíku, například akumulační katalyzátor. Obecně se však dá říci, že nové, zejména větší, modely od Audi, BMW, PSA, Mercedesu nebo Volkswagenu SCR systém využívají, a tudíž potřebují AdBlue.

Výrobci těchto automobilů uvádějí různou spotřebu, obecně však platí, že v závislosti na modelu a způsobu ježdění si vystačíte s jedním litrem AdBlue přibližně na vzdálenost 1 500 kilometrů. Některé modely vyžadují dolévání této kapaliny v servisním středisku, u jiných to můžete udělat i sami.

A kde ho dostanu?

Na vybraných čerpacích stanicích a servisech je AdBlue vždy k dispozici. Jedním z největších distributorů kapaliny AdBlue je společnost Total, která není jen výrobcem a prodejcem motorových olejů. Zabývá se i řadou dalších technologií a služeb, které mohou usnadnit motoristům život. Velký kus práce odvedli zejména na poli nákladní automobilové dopravy. Díky Totalu můžete například platit mýtné v různých evropských zemích pouze pomocí jedné karty nebo si optimalizovat trasu díky šikovnému online nástroji.

Total však mimo jiné patří i mezi výrobce a distributory kapaliny AdBlue. A distribuovat ji dokáže přesně podle požadavků zákazníka. V tradičních 2, 5 nebo 10 litrových baleních. Problémem však pro ně není dopravit k vám ani barel nebo dokonce celou cisternu. Je jen na vás, zda potřebujete dvoulitrové balení na doplnění AdBlue do osobního automobilu a koupíte si ji na čerpací stanici Total, nebo jste majitelem přepravní společnosti a preferujete celou cisternu. Rozhodnutí je jen na vás.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *