Klasifikace a typologie digitálních multimetrů

electric 948208 1280

Charakteristika digitálních multimetrů

Digitální multimetr mohou být pořízeny ve dvou základních variantách, a to jako přenosné (ruční), nebo stacionární (stolní), které doplňuje ještě třetí typ, kterým jsou tzv. proudové kleště.

Ruční multimetry

Přenosné tedy ruční multimetry jsou k dostání v různých designových variantách a představují prakticky největší skupinu multimetrů, které jsou aktuálně dostupné. Základní prvky ručních multimetrů jsou tvořeny digitálním displejem pro zobrazování naměřené hodnoty, analogovým ovládáním pro měnění rozsahu (může být ovšem řešeno také jako digitální s tlačítky) a měřené veličiny a kabeláží s konektory. Konstrukční řešení pouzdra má obvykle vylepšenou odolnosti proti rázům a mechanickému poškození. Napájení ručních multimetrů je prováděno pomocí baterie nebo akumulátoru, mají poměrně vysokou životnost a aplikují se především pro okamžité stanovení zvolené veličiny přiložením sond.

Stolní multimetry

Výhodou stolních multimetrů je především vyšší přesnost jak u měřené veličiny, tak její odchylky a rozlišení do vyšších řádů. Stacionární multimetry mívají větší displej umožňující také grafické zobrazování trendů. Pokročilejší modely mají lze napojit na výpočetní zařízení a pomocí vhodných programů provádět kontinuální analýzu naměřených dat. Ovládání a změna parametrů měření je realizována standardně pomocí naprogramované ovládací sekvence a zabudovaného tlačítkového panelu.

Proudové kleště

Speciálním typem multimetru jsou proudové kleště, které fungují a designově jsou řešeny velmi podobně jako ruční multimetry (včetně daného systému nastavení rozsahu a zobrazování). Hlavní rozdíl spočívá v technice měření, která u proudových kleští používá speciálních svorek. Proudové kleště jsou určeny především pro měření veličin na kabeláži.

Kategorie multimetrů dle užití

Multimetry se s ohledem na zařízení a typy rozvodů člení dle normativních tříd CAT. Rozeznáváme 4 kategorie – CAT I – CAT IV, které definují, pro jaká zařízení je možné multimetr použít:

  • CAT I – multimetry označené touto třídou se používají pro měření veličin na jednoduchých spotřebičích které nejsou přímo napájeny ze sítě
  • CAT II – jsou určeny pro zařízení napájená z běžné sítě
  • CAT III – se aplikují na elektroinstalacích budov a větších elektrických systémech
  • CAT IV – tyto multimetry se používají k měření proudových veličin na vedení a rozvaděčích

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.